Vicor Corporation V110B28H200B3
V110B28H200B3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B28H200B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V110B28H200B3.pdf
Availability of V110B28H200B3
QUANTITY
V110B28H200B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B28H200B3
Internal Part NumberEIS-V110B28H200B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B28H200B3
Related LinksV110B2, V110B28H200B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B28H200B3 Details Description
Related parts for V110B28H200B3
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 1.25K OHM 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAGX-001220-100L0 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf