Vicor Corporation V110B28M150BN2
V110B28M150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B28M150BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V110B28M150BN2.pdf
Availability of V110B28M150BN2
QUANTITY
V110B28M150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B28M150BN2
Internal Part NumberEIS-V110B28M150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B28M150BN2
Related LinksV110B28, V110B28M150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B28M150BN2 Details Description
Related parts for V110B28M150BN2
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 64 SOLID STATE datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
DIODE SW 1A 800V 500NS DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf