Vicor Corporation V110B28T200BL
V110B28T200BL picture photo
Mfg. Part Number
V110B28T200BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V110B28T200BL.pdf
Availability of V110B28T200BL
QUANTITY
V110B28T200BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B28T200BL
Internal Part NumberEIS-V110B28T200BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B28T200BL
Related LinksV110B2, V110B28T200BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B28T200BL Details Description
Related parts for V110B28T200BL
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.25A SYNC 10DFN datasheet.pdf
CBL ASSY MINI DIN FMALE R/A 4POS datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-48" YLLW/GREEN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-D, Dual Link 25 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf