Vicor Corporation V110B36C150B3
V110B36C150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B36C150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V110B36C150B3.pdf
Availability of V110B36C150B3
QUANTITY
V110B36C150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36C150B3
Internal Part NumberEIS-V110B36C150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36C150B3
Related LinksV110B3, V110B36C150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36C150B3 Details Description
Related parts for V110B36C150B3
RES SMD 57.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.8X4MM 7.87" datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING SIZE 4X4' datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 213K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DK4 LD/32 48VDC RD TP- datasheet.pdf