Vicor Corporation V110B36E150BG3
V110B36E150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B36E150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V110B36E150BG3.pdf
Availability of V110B36E150BG3
QUANTITY
V110B36E150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36E150BG3
Internal Part NumberEIS-V110B36E150BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36E150BG3
Related LinksV110B36, V110B36E150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36E150BG3 Details Description
Related parts for V110B36E150BG3
FIXED IND 4.7MH 23MA 8.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER EH TOP 8POS 2.5MM datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 450A 170V PWR DIST datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 350MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E BLUE datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO SHRT RLLR datasheet.pdf
SHOCK RESIST 20MM FNO-8 LENS datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 NF 1% 100VDC AXIAL datasheet.pdf