Vicor Corporation V110B36E150BN
V110B36E150BN picture photo
Mfg. Part Number
V110B36E150BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V110B36E150BN.pdf
Availability of V110B36E150BN
QUANTITY
V110B36E150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36E150BN
Internal Part NumberEIS-V110B36E150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36E150BN
Related LinksV110B3, V110B36E150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36E150BN Details Description
Related parts for V110B36E150BN
JUMPER-H9991TR/1853 BL/X 3" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.3MM ROUND 7MM datasheet.pdf