Vicor Corporation V110B36E200BL
V110B36E200BL picture photo
Mfg. Part Number
V110B36E200BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V110B36E200BL.pdf
Availability of V110B36E200BL
QUANTITY
V110B36E200BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36E200BL
Internal Part NumberEIS-V110B36E200BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36E200BL
Related LinksV110B3, V110B36E200BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36E200BL Details Description
Related parts for V110B36E200BL
BARRIER BLOCK MARKER STRIP 3POS datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY SNAP-IN 10AMP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI5 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.52"L X 2.79"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN IDC 3POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 9.60V 240W datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf