Vicor Corporation V110B36H150B
V110B36H150B picture photo
Mfg. Part Number
V110B36H150B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V110B36H150B.pdf
Availability of V110B36H150B
QUANTITY
V110B36H150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36H150B
Internal Part NumberEIS-V110B36H150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36H150B
Related LinksV110B3, V110B36H150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36H150B Details Description
Related parts for V110B36H150B
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
LEVR OFFSET FRONT NYLON ROLLER datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 75MA TO92-3 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 800V 28A SP3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 5W T18 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 192MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
GP FILTER 16A 115/250VAC datasheet.pdf