Vicor Corporation V110B36H150BF
V110B36H150BF picture photo
Mfg. Part Number
V110B36H150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V110B36H150BF.pdf
Availability of V110B36H150BF
QUANTITY
V110B36H150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36H150BF
Internal Part NumberEIS-V110B36H150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36H150BF
Related LinksV110B3, V110B36H150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36H150BF Details Description
Related parts for V110B36H150BF
CAP PUSHBUTTON SQUARE GREEN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC ADC 24BIT STER 96KHZ 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
4-CH PNP INPUT TERMINAL UNIT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 876MA 260 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf