Vicor Corporation V110B36H150BG
V110B36H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B36H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V110B36H150BG.pdf
Availability of V110B36H150BG
QUANTITY
V110B36H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36H150BG
Internal Part NumberEIS-V110B36H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36H150BG
Related LinksV110B3, V110B36H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36H150BG Details Description
Related parts for V110B36H150BG
IC CPLD 256MC 7.5NS 208QFP datasheet.pdf
INSERT MALE 64POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC CTRLR NV W/BATT MON 8-DIP datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 80POS 3A datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT ST-ST SIMPLEX datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 20W datasheet.pdf