Vicor Corporation V110B36H200BG
V110B36H200BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B36H200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V110B36H200BG.pdf
Availability of V110B36H200BG
QUANTITY
V110B36H200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36H200BG
Internal Part NumberEIS-V110B36H200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36H200BG
Related LinksV110B3, V110B36H200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36H200BG Details Description
Related parts for V110B36H200BG
BNC FMALE-SMD GRABBER TEST CLIPS datasheet.pdf
IC D/ACONV MULTIPLY 12BIT 20SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 10% 660VAC QC TERM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 8SOP datasheet.pdf