Vicor Corporation V110B36M200BF2
V110B36M200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B36M200BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V110B36M200BF2.pdf
Availability of V110B36M200BF2
QUANTITY
V110B36M200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36M200BF2
Internal Part NumberEIS-V110B36M200BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36M200BF2
Related LinksV110B36, V110B36M200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36M200BF2 Details Description
Related parts for V110B36M200BF2
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 98POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
COVER FOR MAP55 & MAP40-1005 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1.2UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A 8SOP datasheet.pdf
RES 27.0 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf