Vicor Corporation V110B3V3C75BF
V110B3V3C75BF picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3C75BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V110B3V3C75BF.pdf
Availability of V110B3V3C75BF
QUANTITY
V110B3V3C75BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3C75BF
Internal Part NumberEIS-V110B3V3C75BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3C75BF
Related LinksV110B3, V110B3V3C75BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3C75BF Details Description
Related parts for V110B3V3C75BF
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE 6DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
EMITTER UV 395NM 30MA RADIAL datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
D4GL-4CFG-A4-NPT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 192MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
KT4 BLACK COVER datasheet.pdf
DC/DC CONV 2W SMD SNG OUT datasheet.pdf