Vicor Corporation V110B3V3E100B
V110B3V3E100B picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3E100B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V110B3V3E100B.pdf
Availability of V110B3V3E100B
QUANTITY
V110B3V3E100B Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3E100B
Internal Part NumberEIS-V110B3V3E100B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3E100B
Related LinksV110B3, V110B3V3E100B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3E100B Details Description
Related parts for V110B3V3E100B
CONN HEADER 6POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
SIDAC MC 2CHP 25/50V 400A TO-220 datasheet.pdf
CABLE TIE MINI STRIPED 18LB 4" datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V 1% BP 1812 datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BETTER BURIED CLOSURE KIT 3X12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM SMC datasheet.pdf
ORANGE LED 24 VAC/VDC datasheet.pdf