Vicor Corporation V110B3V3E100BG3
V110B3V3E100BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3E100BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V110B3V3E100BG3.pdf
Availability of V110B3V3E100BG3
QUANTITY
V110B3V3E100BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3E100BG3
Internal Part NumberEIS-V110B3V3E100BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3E100BG3
Related LinksV110B3V, V110B3V3E100BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3E100BG3 Details Description
Related parts for V110B3V3E100BG3
CAP TANT 47UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 150MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
BOARD EVAL SI5315 8KHZ-644.53MHZ datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 10MM datasheet.pdf
BOARD EDUCATION LPC2138 datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 32' NM NM datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 16-DSBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SOT963 datasheet.pdf