Vicor Corporation V110B3V3E100BN
V110B3V3E100BN picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3E100BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V110B3V3E100BN.pdf
Availability of V110B3V3E100BN
QUANTITY
V110B3V3E100BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3E100BN
Internal Part NumberEIS-V110B3V3E100BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3E100BN
Related LinksV110B3V, V110B3V3E100BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3E100BN Details Description
Related parts for V110B3V3E100BN
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
FAN BLOWER 25X9.8MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH DIP WHEEL 10POS R/A datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
FUSE 100A 600V HRCI CER TYPE K datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 22-26 AWG TIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC NON-INVERT SCHMT TRIG 8-US8 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 27A U8FL datasheet.pdf