Vicor Corporation V110B3V3E100BN3
V110B3V3E100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3E100BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V110B3V3E100BN3.pdf
Availability of V110B3V3E100BN3
QUANTITY
V110B3V3E100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3E100BN3
Internal Part NumberEIS-V110B3V3E100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3E100BN3
Related LinksV110B3V, V110B3V3E100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3E100BN3 Details Description
Related parts for V110B3V3E100BN3
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 17.25"L X 14"W datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 400VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 16KV TO-240 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf