Vicor Corporation V110B3V3M100BN2
V110B3V3M100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3M100BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V110B3V3M100BN2.pdf
Availability of V110B3V3M100BN2
QUANTITY
V110B3V3M100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3M100BN2
Internal Part NumberEIS-V110B3V3M100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3M100BN2
Related LinksV110B3V, V110B3V3M100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3M100BN2 Details Description
Related parts for V110B3V3M100BN2
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC DAC 13BIT 3V LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ENCODER INCREMENTAL 24CPR datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MAGNETICS BALUN TRANSFORMER 6MM datasheet.pdf
OSC XO 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf