Vicor Corporation V110B3V3M75BL3
V110B3V3M75BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3M75BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V110B3V3M75BL3.pdf
Availability of V110B3V3M75BL3
QUANTITY
V110B3V3M75BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3M75BL3
Internal Part NumberEIS-V110B3V3M75BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3M75BL3
Related LinksV110B3V, V110B3V3M75BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3M75BL3 Details Description
Related parts for V110B3V3M75BL3
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 400MW ALF2 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
RES 1.98K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA1304 LED datasheet.pdf
DSUB PLAPC-HOOD 15P datasheet.pdf
CONICAL 0.40MM datasheet.pdf