Vicor Corporation V110B3V3T100BF
V110B3V3T100BF picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3T100BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V110B3V3T100BF.pdf
Availability of V110B3V3T100BF
QUANTITY
V110B3V3T100BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3T100BF
Internal Part NumberEIS-V110B3V3T100BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3T100BF
Related LinksV110B3V, V110B3V3T100BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3T100BF Details Description
Related parts for V110B3V3T100BF
FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 0603 datasheet.pdf
FILTER CHIP 26 OHM 6A 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C GREEN SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 1.4KVAC SCRW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf