Vicor Corporation V110B48E200B
V110B48E200B picture photo
Mfg. Part Number
V110B48E200B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V110B48E200B.pdf
Availability of V110B48E200B
QUANTITY
V110B48E200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B48E200B
Internal Part NumberEIS-V110B48E200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B48E200B
Related LinksV110B4, V110B48E200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B48E200B Details Description
Related parts for V110B48E200B
IC CCD SIGNAL PROCESSOR 96-BGA datasheet.pdf
Connector Header 56 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 240PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE ASSEM FLAT 10 POS IDC datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC BILATERAL SWITCH LP/LV 5TSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
J/N 07 10 KPT datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0022UF RADIAL datasheet.pdf