Vicor Corporation V110B48T150B3
V110B48T150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B48T150B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V110B48T150B3.pdf
Availability of V110B48T150B3
QUANTITY
V110B48T150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B48T150B3
Internal Part NumberEIS-V110B48T150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B48T150B3
Related LinksV110B4, V110B48T150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B48T150B3 Details Description
Related parts for V110B48T150B3
RES SMD 34.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC FPGA/CPLD NV 144EQFP datasheet.pdf
SDE PRO-CRIMPER TOOL & DIE datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.54MM datasheet.pdf