Vicor Corporation V110B48T150BL
V110B48T150BL picture photo
Mfg. Part Number
V110B48T150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V110B48T150BL.pdf
Availability of V110B48T150BL
QUANTITY
V110B48T150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B48T150BL
Internal Part NumberEIS-V110B48T150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B48T150BL
Related LinksV110B4, V110B48T150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B48T150BL Details Description
Related parts for V110B48T150BL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 120V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT SKT datasheet.pdf