Vicor Corporation V110B48T150BL2
V110B48T150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B48T150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V110B48T150BL2.pdf
Availability of V110B48T150BL2
QUANTITY
V110B48T150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B48T150BL2
Internal Part NumberEIS-V110B48T150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B48T150BL2
Related LinksV110B48, V110B48T150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B48T150BL2 Details Description
Related parts for V110B48T150BL2
CABINET STEEL GRAY 11"L X 17"W datasheet.pdf
SWITCH PB 6A MAINTAIN RED PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/04/180F 1.5 BK datasheet.pdf
RES SMD 55.6 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf