Vicor Corporation V110B5C150BS2
V110B5C150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B5C150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V110B5C150BS2.pdf
Availability of V110B5C150BS2
QUANTITY
V110B5C150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B5C150BS2
Internal Part NumberEIS-V110B5C150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B5C150BS2
Related LinksV110B5, V110B5C150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B5C150BS2 Details Description
Related parts for V110B5C150BS2
RES SMD 910K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf