Vicor Corporation V110B5E150BN
V110B5E150BN picture photo
Mfg. Part Number
V110B5E150BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V110B5E150BN.pdf
Availability of V110B5E150BN
QUANTITY
V110B5E150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B5E150BN
Internal Part NumberEIS-V110B5E150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B5E150BN
Related LinksV110B5, V110B5E150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B5E150BN Details Description
Related parts for V110B5E150BN
RES SMD 820 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 74.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
24P MTA156 PST CON ASSY ORNG datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC ETHERNET PHY 10/100 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 90.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SW SIM ROLLER SPST-NO 5A 125V datasheet.pdf