Vicor Corporation V110B5H100BN
V110B5H100BN picture photo
Mfg. Part Number
V110B5H100BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V110B5H100BN.pdf
Availability of V110B5H100BN
QUANTITY
V110B5H100BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B5H100BN
Internal Part NumberEIS-V110B5H100BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B5H100BN
Related LinksV110B5, V110B5H100BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B5H100BN Details Description
Related parts for V110B5H100BN
CAP CER 6.8PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 4PST 40A 120V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V 100W datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
INSERT FMALE 16P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE SKT datasheet.pdf