Vicor Corporation V110B5T150BF
V110B5T150BF picture photo
Mfg. Part Number
V110B5T150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V110B5T150BF.pdf
Availability of V110B5T150BF
QUANTITY
V110B5T150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B5T150BF
Internal Part NumberEIS-V110B5T150BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B5T150BF
Related LinksV110B5, V110B5T150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B5T150BF Details Description
Related parts for V110B5T150BF
FIXED IND 5.5UH 1.4A 96 MOHM SMD datasheet.pdf
KIT EMULATOR 220VAC datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP 3RD SPEED datasheet.pdf
SL WTW CONN SR OPT A 14POS datasheet.pdf
RES SMD 90.9KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 75MA DO35 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 4.75A datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf