Vicor Corporation V110B5T150BS3
V110B5T150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B5T150BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V110B5T150BS3.pdf
Availability of V110B5T150BS3
QUANTITY
V110B5T150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B5T150BS3
Internal Part NumberEIS-V110B5T150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B5T150BS3
Related LinksV110B5, V110B5T150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B5T150BS3 Details Description
Related parts for V110B5T150BS3
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 166MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 32-QFN datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 10V RED datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.056UF RADIAL datasheet.pdf