Vicor Corporation V110B8C150BF3
V110B8C150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B8C150BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V110B8C150BF3.pdf
Availability of V110B8C150BF3
QUANTITY
V110B8C150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B8C150BF3
Internal Part NumberEIS-V110B8C150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B8C150BF3
Related LinksV110B8, V110B8C150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B8C150BF3 Details Description
Related parts for V110B8C150BF3
DIODE ZENER 22V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A D2PAK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 180K OHM 16SOIC datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 8K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORES datasheet.pdf
CONN SOCKET 6POS 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf