Vicor Corporation V110B8H150BG3
V110B8H150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B8H150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V110B8H150BG3.pdf
Availability of V110B8H150BG3
QUANTITY
V110B8H150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B8H150BG3
Internal Part NumberEIS-V110B8H150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B8H150BG3
Related LinksV110B8, V110B8H150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B8H150BG3 Details Description
Related parts for V110B8H150BG3
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
COIL CHOKE 3.3MH 1.5A VERT datasheet.pdf
IC FLATLINK(TM) XMITTER 48-TSSOP datasheet.pdf
TXRX DUAL 5V TIA/EIA-232 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PSH PULL 6MFSOP-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf
33UF 35V 6,3X5,8 datasheet.pdf