Vicor Corporation V110B8H150BS
V110B8H150BS picture photo
Mfg. Part Number
V110B8H150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V110B8H150BS.pdf
Availability of V110B8H150BS
QUANTITY
V110B8H150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B8H150BS
Internal Part NumberEIS-V110B8H150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B8H150BS
Related LinksV110B8, V110B8H150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B8H150BS Details Description
Related parts for V110B8H150BS
COVER RCWAY TC170 LG IVR(8=8') datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X0.5MM datasheet.pdf
WIRE SUPPORT LOWER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC SRAM 72MB 500MHZ 165BGA datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 1A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf