Vicor Corporation V110B8M150BG
V110B8M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B8M150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V110B8M150BG.pdf
Availability of V110B8M150BG
QUANTITY
V110B8M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B8M150BG
Internal Part NumberEIS-V110B8M150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B8M150BG
Related LinksV110B8, V110B8M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B8M150BG Details Description
Related parts for V110B8M150BG
CONN PLUG 9POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG PNK 3000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf