Vicor Corporation V110B8T150B3
V110B8T150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B8T150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V110B8T150B3.pdf
Availability of V110B8T150B3
QUANTITY
V110B8T150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B8T150B3
Internal Part NumberEIS-V110B8T150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B8T150B3
Related LinksV110B8, V110B8T150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B8T150B3 Details Description
Related parts for V110B8T150B3
IC CONV 24BIT CAP-DGTL 16-TSSOP datasheet.pdf
JUMPERS CONT 100LINKS PER CHAIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 6POS SNGL SMD datasheet.pdf
RES 20 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 47K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf