Vicor Corporation V110B8T150BF3
V110B8T150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B8T150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V110B8T150BF3.pdf
Availability of V110B8T150BF3
QUANTITY
V110B8T150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B8T150BF3
Internal Part NumberEIS-V110B8T150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B8T150BF3
Related LinksV110B8, V110B8T150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B8T150BF3 Details Description
Related parts for V110B8T150BF3
RES SMD 59 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 300MA 1.48 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 800 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
ATTENUATOR 3DB 0805 SMD datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR THRUBM 200MM LT ON PNP OU datasheet.pdf