Vicor Corporation V110C12E100BL2
V110C12E100BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C12E100BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V110C12E100BL2.pdf
Availability of V110C12E100BL2
QUANTITY
V110C12E100BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C12E100BL2
Internal Part NumberEIS-V110C12E100BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C12E100BL2
Related LinksV110C12, V110C12E100BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C12E100BL2 Details Description
Related parts for V110C12E100BL2
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOD DC OUTPUT 3A 3-60VDC 12VDC datasheet.pdf
CAP FILM 3000PF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT ADH LT GRY 6'/72" datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.2V 600MW DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf