Vicor Corporation V110C12T100BL2
V110C12T100BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C12T100BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V110C12T100BL2.pdf
Availability of V110C12T100BL2
QUANTITY
V110C12T100BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C12T100BL2
Internal Part NumberEIS-V110C12T100BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C12T100BL2
Related LinksV110C12, V110C12T100BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C12T100BL2 Details Description
Related parts for V110C12T100BL2
CONN PLUG 30POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.110" (2.79mm) Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .380" datasheet.pdf