Vicor Corporation V110C12T100BS3
V110C12T100BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C12T100BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V110C12T100BS3.pdf
Availability of V110C12T100BS3
QUANTITY
V110C12T100BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C12T100BS3
Internal Part NumberEIS-V110C12T100BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C12T100BS3
Related LinksV110C12, V110C12T100BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C12T100BS3 Details Description
Related parts for V110C12T100BS3
CONN TERMINATE COVER 30POS .050 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRACER 1 3/4" BLACK W/WHITE 200' datasheet.pdf
POT 200K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
MLX 12CKT ASSLY WITH PIN TERM BL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 3.0, Super Speed 10 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
SWITCH DIP THT datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf