Vicor Corporation V110C24M100BF2
V110C24M100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C24M100BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V110C24M100BF2.pdf
Availability of V110C24M100BF2
QUANTITY
V110C24M100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C24M100BF2
Internal Part NumberEIS-V110C24M100BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C24M100BF2
Related LinksV110C24, V110C24M100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C24M100BF2 Details Description
Related parts for V110C24M100BF2
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC COMPARATOR PREC W/LATCH 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 67KSPS 28-SBDIP datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
I/O LOCK BRACKT 10-SLOT datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT PG/STDF datasheet.pdf
RES 17.4M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf