Vicor Corporation V110C28E100BF2
V110C28E100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C28E100BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V110C28E100BF2.pdf
Availability of V110C28E100BF2
QUANTITY
V110C28E100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C28E100BF2
Internal Part NumberEIS-V110C28E100BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C28E100BF2
Related LinksV110C28, V110C28E100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C28E100BF2 Details Description
Related parts for V110C28E100BF2
INDUCT ARRAY 2 COIL 14.5UH SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
BATTERY PACK 12.0V 500MAH NIMH datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
HSG, REC, PANEL MOUNT, SINGLE RO datasheet.pdf
RAM SIDE FEED datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ SMV-5 datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 500 uA, Parallel Interface Quad Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf