Vicor Corporation V110C28T100B3
V110C28T100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C28T100B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V110C28T100B3.pdf
Availability of V110C28T100B3
QUANTITY
V110C28T100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C28T100B3
Internal Part NumberEIS-V110C28T100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C28T100B3
Related LinksV110C2, V110C28T100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C28T100B3 Details Description
Related parts for V110C28T100B3
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
IC DRIVER HI SIDE 9A PENTAWATT-5 datasheet.pdf
DISPLAY PROGR 4CHAR .20" GREEN datasheet.pdf
CBL 1COND 20AWG 600V BLUE SHLD datasheet.pdf
RES SMD 2.74M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5MM datasheet.pdf
IC SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 44.5MM YELLOW 1DIGIT CA datasheet.pdf