Vicor Corporation V110C28T100B3
V110C28T100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C28T100B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V110C28T100B3.pdf
Availability of V110C28T100B3
QUANTITY
V110C28T100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C28T100B3
Internal Part NumberEIS-V110C28T100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C28T100B3
Related LinksV110C2, V110C28T100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C28T100B3 Details Description
Related parts for V110C28T100B3
TRIMMER 500K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS TIN PCB datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ datasheet.pdf
RES 20M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAP ARRAY 10PF 100V NP0 0612 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X6S 0805 datasheet.pdf