Vishay/Dale RNC50J2230BSB14
RNC50J2230BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2230BSB14
Brief Description
RES 223 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2230BSB14.pdf
Availability of RNC50J2230BSB14
QUANTITY
RNC50J2230BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2230BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2230BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)223
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2230BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2230BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2230BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2230BSB14
CONN HEADER 33POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/8"-15' BLACK datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 7.5VOUT 100W datasheet.pdf