Vicor Corporation V110C36E100BL
V110C36E100BL picture photo
Mfg. Part Number
V110C36E100BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V110C36E100BL.pdf
Availability of V110C36E100BL
QUANTITY
V110C36E100BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C36E100BL
Internal Part NumberEIS-V110C36E100BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C36E100BL
Related LinksV110C3, V110C36E100BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C36E100BL Details Description
Related parts for V110C36E100BL
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
ANT OMNI 2.7" 4.9-6.0GHZ BLACK datasheet.pdf