Vicor Corporation V110C36T100BL3
V110C36T100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C36T100BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V110C36T100BL3.pdf
Availability of V110C36T100BL3
QUANTITY
V110C36T100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C36T100BL3
Internal Part NumberEIS-V110C36T100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C36T100BL3
Related LinksV110C36, V110C36T100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C36T100BL3 Details Description
Related parts for V110C36T100BL3
IC DETECTOR VOLT 4.0V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LOG DETECTR/CTRLR 8UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB datasheet.pdf
500 TB PLU PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
1.25MM F/L 16POS 28AWG 450MM datasheet.pdf
DMC 1 5/ 3-G1F-3 5-LRP20THRR44 datasheet.pdf
MOD PLUG HAND TOOL & 4 DIE KIT datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf