Vicor Corporation V110C3V3E50B2
V110C3V3E50B2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C3V3E50B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V110C3V3E50B2.pdf
Availability of V110C3V3E50B2
QUANTITY
V110C3V3E50B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C3V3E50B2
Internal Part NumberEIS-V110C3V3E50B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C3V3E50B2
Related LinksV110C3, V110C3V3E50B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C3V3E50B2 Details Description
Related parts for V110C3V3E50B2
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 34.6VC SC74-6 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 10A TO263AB datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 4COND BLACK 20' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf