Vicor Corporation V110C3V3M50BL
V110C3V3M50BL picture photo
Mfg. Part Number
V110C3V3M50BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V110C3V3M50BL.pdf
Availability of V110C3V3M50BL
QUANTITY
V110C3V3M50BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C3V3M50BL
Internal Part NumberEIS-V110C3V3M50BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C3V3M50BL
Related LinksV110C3, V110C3V3M50BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C3V3M50BL Details Description
Related parts for V110C3V3M50BL
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OFF-SLOW-FAST datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO PWM 8-SOIC datasheet.pdf
SW ROTARY 6P 2POS NONSHORT SLV datasheet.pdf
CONN PIN ASSEMBLY 10-12AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
HDM BACKPLANE OPEN END OPT datasheet.pdf
RES 67.3 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC PFC CTRLR 24V 16SOP datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf