Illinois Capacitor 683PSB252K2H
683PSB252K2H picture photo
Mfg. Part Number
683PSB252K2H
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 2.5KV RAD
Datasheet Download
683PSB252K2H.pdf
Availability of 683PSB252K2H
QUANTITY
683PSB252K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 683PSB252K2H
Internal Part NumberEIS-683PSB252K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC725V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)11.3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)683PSB252K2H
Related Links683PSB, 683PSB252K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
683PSB252K2H Details Description
Related parts for 683PSB252K2H
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT DEV XBEE PRO XSC S3B 9.6K datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
KIT DEMO DS31400 datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 76 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
381 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 15MA 650 MOHM datasheet.pdf