Vicor Corporation V110C3V3M50BS
V110C3V3M50BS picture photo
Mfg. Part Number
V110C3V3M50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V110C3V3M50BS.pdf
Availability of V110C3V3M50BS
QUANTITY
V110C3V3M50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C3V3M50BS
Internal Part NumberEIS-V110C3V3M50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C3V3M50BS
Related LinksV110C3, V110C3V3M50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C3V3M50BS Details Description
Related parts for V110C3V3M50BS
WIRE MARKER B/Y .10-.20"250PC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 22MH PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RELAY SSR 20A 5-24VDC ZERO CROSS datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 256CABGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
RES TEMP SENS 620 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC PLAD datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 64POS datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 11A datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf