Vicor Corporation V110C3V3M50BS2
V110C3V3M50BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C3V3M50BS2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V110C3V3M50BS2.pdf
Availability of V110C3V3M50BS2
QUANTITY
V110C3V3M50BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C3V3M50BS2
Internal Part NumberEIS-V110C3V3M50BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C3V3M50BS2
Related LinksV110C3V, V110C3V3M50BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C3V3M50BS2 Details Description
Related parts for V110C3V3M50BS2
RES SMD 10.5K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 166MHZ 54TFBGA datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf